Latvijas Nieru slimnieku asociācija

asociacija_1  Latvijas Nieru slimnieku asociācija (LNSA) ir izveidota 1993. gada 11. decembrī, tā apvieno un izglīto nieru slimniekus, organizē palīdzību un aizstāvību, it īpaši tiem, kuriem nepieciešama nieru aizstājējterapija (hemodialīze, peritoneālā dialīze un nieres transplantācija). LNSA ir 174 biedri.

LNSA ir SUSTENTO (Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija) un CEAPIR (Eiropas Nieru slimnieku federācija) biedre.

Katru gadu LNSA organizē nieru slimnieku konferenci, kuras laikā var uzzināt par jaunākajiem medicīnas sasniegumiem nieru slimību ārstēšanā, par uztura režīmiem gan pacientiem, kam niere transplantēta, gan tiem, kas veic dialīzes, kā arī par citām nieru slimniekiem aktuālām tēmām. Šajās konferencēs uzstājas P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas un Latvijas Transplantācijas centra ārsti Jānis Jušinskis, Ieva Ziediņa, Aleksandrs Maļcevs, Ināra Ādamsone u. c. Tiek aicināti arī Nacionālā veselības dienesta, Labklājības ministrijas un citu iestāžu un organizāciju speciālisti, kuri stāsta par pacientu iespējām saņemt dažāda veida atbalstu un pabalstus pirms un pēc slimības un operācijas. Konferencēs tiek akcentēta doma, ka nieru slimniekiem ir jābūt ar lielāku pašapziņu, jāspēj atklāti stāstīt citiem cilvēkiem par nieru slimībām, to profilaksi un ārstēšanu. Slimība nav stāvoklis, par kuru būtu jākaunas, par to jārunā atklāti, lietišķi, racionāli.
LNSA 2017. gada 9. septembrī Jūrmalā, Majoru kultūras namā un pludmalē pirmo reizi organizēja pasākumu “Kā dzīvot vēl labāk” pacientiem pēc nieres transplantācijas. Tajā piedalījās 70 pacienti. Pasākuma pirmajā daļā varēja noklausīties Dr. Ziediņas priekšlasījumu par to, cik svarīga donora nieres dzīvildzei ir zāļu lietošana precīzos laikos, kā arī sporta pedagoga un nūjošanas federācijas vadītājas ieteikumus, kā pareizi izpildīt vingrojumus. Otrajā daļā dalībnieki nūjoja pa liedagu vai brauca 12 km ar velosipēdiem, pierādot sev un sabiedrībai, ka tieši transplantācija kā metode ir visefektīvākā, lai nieru slimības pacients atgrieztos pilnvērtīgā dzīvē.

Katru gadu LNSA organizē nieru slimnieku konferenci, kuras laikā var uzzināt par jaunākajiem medicīnas sasniegumiem nieru slimību ārstēšanā, par uztura režīmiem gan pacientiem, kam niere transplantēta, gan tiem, kas veic dialīzes, kā arī par citām nieru slimniekiem aktuālām tēmām

asociacija_2Ļoti svarīgs LNSA mērķis ir informēt sabiedrību par jautājumiem, kas saistīti ar nieru slimībām. Jo izglītotāka šajos jautājumos būs mūsu sabiedrība, jo vieglāk būs cilvēkiem, kuri pirmo reizi saskaras ar slimību, atrast ceļu pie ārsta, pie psiholoģiskas palīdzības. Jo atsaucīgāka un saprotošāka būs sabiedrība pret slimniekiem, jo, cerams, mazāk būs gadījumu, kad potenciāla orgānu donora tuvinieki aizliedz izmantot viņa orgānus, t. sk. nieres, transplantācijai. Vēl un vēlreiz ir jāuzsver, ka viena neglābjami slima vai traģiski bojā gājuša cilvēka nieres var izmantot, lai divi smagi slimi nieru slimības pacienti atgūtu normālu dzīvi. Tāpēc ir ļoti svarīgi rīkot gan konferences, gan citus publiskus pasākumus, kuru laikā piesaistīt televīziju, citus masu informācijas līdzekļus, lai uzrunātu iespējami plašāku auditoriju.

asociacija_3Līdz ar iestāšanos Eiropas Savienībā arī dialīžu pacientiem ir iespēja ceļot un saņemt dialīzes procedūras kādā Eiropas valstī. Par šīm dialīzēm nav jāmaksā, par to maksā Latvijas valsts. 2016. gada septembrī un oktobrī dialīžu pacientu grupa bija Sicīlijā, nelielā pilsētiņā Trapāni pašā jūras krastā. Šādos braucienos var doties kopā ar dzīvesbiedru, draugu vai draudzeni. Ir nosacījums, ka ceļojuma galapunktā jādzīvo un attiecīgi vietējā klīnikā jāsaņem dialīzes procedūra vismaz divas nedēļas. Parasti pacientam dialīzes procedūra un dzīvošana viesnīcā ir par brīvu un tiek kompensēta zināma summa par transporta biļetēm, līdzbraucējam ceļojuma apmaksas noteikumi ir jāprecizē atkarībā no katra konkrētā dialīžu centra.

LNSA kontaktinformācija:
Mums var rakstīt
 • Insa.nvo@inbox.lv
Mums var zvanīt
 • +371 29 490 479
  Valdes priekšsēdētāja
  Jolanta Baranovska-Kaša
 • +371 29 354 926
  Valdes locekle
  Ligita Liepiņa
Mūs var atrast
 • www.facebook.com
  Latvijas Nieru slimnieku asociācija
 • www.nieres.lv

You may also like...