Nieru transplantācija

mm

Ieva Ziediņa

Dr. med., nefroloģe, Latvijas Transplantācijas centrs, P. Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca. Docente Rīgas Stradiņa universitātē

Nieru transplantācija

Nieru transplantācija ir viena no trim nieru aizstājterapijas metodēm. Kad pacientam pašam nieres vairs nedarbojas, ir iespējams pārstādīt jaunu nieri no cita cilvēka, un pacients var dzīvot normālu dzīvi.

Nieru transplantāciju var veikt no dzīva vai no miruša donora. Par donoru sauc cilvēku, kas ziedo orgānu, bet par recipientu sauc cilvēku, kas saņem ziedoto orgānu. Nieres donors var būt pacienta radinieks vai tuvs draugs. Mūsdienās asinsgrupu sakritība donoram un recipientam nav obligāta. Lai kļūtu par dzīvu nieres donoru, cilvēkam ir jāveic gan asins un urīna analīzes, gan vairāki izmeklējumi, lai nepieļautu orgānu sistēmu saslimšanas. Topošā donora nieru funkcijai ir jābūt normālai, atbilstošai vecumam. Kad ir veikti nepieciešamie izmeklējumi, ārstu konsīlijs pieņem lēmumu par piemērotību nieres ziedošanai, un tiek lemts par operācijas datumu. Nieres transplantācija no dzīva donora ir plānota operācija, tāpēc mediķi mēģina pieskaņot operācijas datumu laikam, kad pacientam un viņa donoram tas ir izdevīgi. Cilvēks pēc vienas nieres ziedošanas var dzīvot pilnīgi normālu dzīvi, viņam nav jālieto nekādi medikamenti. Tomēr jāievēro veselīga dzīvesveida ieteikumi – jācenšas uzturā lietot mazāk vārāmo sāli, uzturēt normālu ķermeņa svaru, nedrīkst smēķēt.

Ja pacientam nav neviena tuvinieka, kas varētu ziedot nieri, viņam ir iespēja iestāties nieres transplantācijas no miruša donora gaidīšanas sarakstā. Potenciālajam recipientam pirms tam ir jāveic asins un urīna analīzes, sirds, plaušu un vēdera dobuma orgānu izmeklēšana. Tad nefrologs nosūta pacientu uzņemšanai gaidīšanas sarakstā un Latvijas Transplantācijas centra ārstu konsīlijs pieņem lēmumu par uzņemšanu gaidīšanas sarakstā. Nav svarīgi, vai pacients ir pirmais vai pēdējais gaidīšanas sarakstā, jo lēmums, kuram pacientam pārstādīt miruša donora nieri, tiek pieņemts, balstoties uz saderības testiem. No miruša donora nieres transplantācijas operācija ir jāveic 24 stundu laikā pēc orgānu izņemšanas no mirušā donora ķermeņa. Tāpēc pacientiem, kas ir iekļauti gaidīšanas sarakstā, ir jābūt sazvanāmiem jebkurā diennakts laikā, un somai ar līdzi ņemamajām mantām uz slimnīcu ir jābūt sagatavotai.

Nieres transplantācija ir ķirurģiska operācija, un kā jebkurai operācijai arī nieres transplantācijai var būt sarežģījumi. Pēc operācijas var būt gan asiņošana, gan problēmas ar urīnceļiem, jo no donora tiek ņemta niere ar nieres artēriju, vēnu un urīn­vadu. Parasti pārstādītā niere sāk funkcionēt uzreiz pēc operācijas un seruma kreatinīns pakāpeniski uzlabojas līdz normāliem rādītājiem. Lai nenotiktu pārstādītās nieres atgrūšana, recipientam ir jālieto vairāki imunitāti nomācoši medikamenti, jo neviens donors un recipients nav 100 % saderīgs (izņemot vienolas dvīņus). Parasti jau nākamajā dienā pēc operācijas recipients sāk lietot trīs dažādus tablešu medikamentus vairākas reizes dienā. Ja imunitāti nomācošos medikamentus lieto regulāri, katru dienu vienā un tajā pašā laikā, ārsta norādītajās devās, pārstādītā niere var kalpot 15–25 gadus. Ja medikamentus pārtrauc lietot, pārstādītā niere pāris nedēļu laikā tiek atgrūsta un pacientiem ir jāatgriežas pie dialīzes. Ja medikamentus lieto pavirši un neregulāri, pārstādītajā nierē izmaiņas rodas pakāpeniskāk, vairāku mēnešu vai gadu laikā. To sauc par hronisku atgrūšanu, un arī šo izmaiņu dēļ pārstādītā niere iet bojā, un pacientam arī ir jāatgriežas pie dialīzes. Pacienti pēc nieres transplantācijas nedrīkst ēst greipfrūtus un pamelo augļus, jo tie mijiedarbojas ar imunitāti nomācošiem medikamentiem. Ir arī ļoti jāuzmanās ar nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu, piemēram, diklofenaka un ibumetīna, ko parasti ārsti paraksta sāpju mazināšanai, lietošanu.

Latvijā nieru pārstādīšana tiek veikta kopš 1973. gada 15. aprīļa, kad tēvs ziedoja vienu savu nieri meitai. Nieru transplantācija notiek tikai Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Transplantācijas centrā. Katru gadu tiek veiktas 50 līdz 80 nieru transplantācijas gan no mirušiem, gan dzīviem donoriem.

Nieru transplantācija ir nieru aizstājterapijas metode, kas nodrošina ilgāko dzīvildzi un labāko dzīves kvalitāti pacientiem, kam pašiem nieres vairs nedarbojas. Pacienti pēc nieru transplantācijas dzīvo vidēji 10 gadus ilgāk nekā pacienti, kas tiek ārstēti tikai ar dialīzi.

You may also like...